top of page

КАР'ЄРНЕ ЗРОСТАННЯ

Цілепокладання/Як скласти резюме та навички проходження співбесіди/Суміщення навчання, роботи та особистого життя /Подолання перешкод

Знайомство потенційного роботодавця з Вами починається задовго до особистої співбесіди. Як правило, перша зустріч з співробітником підрозділу набору персоналу – це ваше резюме: аркуш паперу формату А4, де вказана найважливіша інформація про вашу освіту, досвід роботи та навички, ваша адреса та контактні телефони. Саме від якості наповнення резюме залежить, чи запросять вас на співбесіду, чи ні. Зразок резюме ви зможете знайти на нашому сайті. В резюме ви побачите, які пункти і у якій послідовності вам необхідно викласти. Резюме не можна писати поспіхом. Воно потребує глибокого аналізу всіх своїх здобутків. Особливо ретельно слід віднестися до написання пунктів „Досвід роботи” і „Навички”. Ці пункти завжди повинні бути заповненими! Основний секрет успішного резюме полягає у тому, що воно повинно бути написане з метою отримання конкретної посади. Власне, підказку при складанні резюме можна знайти в самому тексті оголошення про вакансію, бо там, як правило, вказані вимоги до претендента на дану посаду. Ваше завдання – переконатися, що ви відповідаєте цим вимогам та відобразити це в своєму резюме.

 

Резюме повинно містити такі пункти:

  • Ваше ім’я та прізвище, відсканована фотографія.

  • Адреса (з кодом населеного пункту), номери телефонів. Для студента, що проживає у Запоріжжі за тимчасовою адресою необхідно вказати як постійну (батьків), так і тимчасову (гуртожиток) адресу. Ваше резюме може знайти бажаного для Вас роботодавця і через певний час після закінчення університету.

  • Мета (одне або декілька слів): працевлаштування, отримання посади (вказати якої), тощо.

  • У пункті «Освіта» потрібно у зворотній хронології перерахувати всі навчальні заклади, які Ви закінчили чи навчаєтесь зараз (крім середньої школи), вказавши назви отриманих спеціальностей, кваліфікацій, рівень отриманих дипломів. Зі збільшенням часу минулого після закінчення навчального закладу, тим менше місця цей пункт має займати в резюме. Як правило, роботодавець читає тільки перші строчки цього пункту.

  • Досягнення: вказати рейтинг навчання, перемоги у конкурсах, наявність дипломів з відзнакою.

  • Нагороди: для студента це іменні стипендії, грамоти переможця олімпіад, тощо.

  • Публікації: наукові статті, доповіді на студентських конференціях, виконання проектів.

  • Досвід роботи. Викладається у зворотному хронологічному порядку (спочатку вказується останнє місце роботи). Вкажіть дати початку i закінчення роботи, назву підприємства, посаду, коротко описати функціональні (посадові) обов’язки, роботи які доводилось виконувати. Для студентів вказати місця проходження виробничої практики, теми самостійно виконаних дипломних та курсових робіт, волонтерську діяльність. Обов’язково використовуйте слова, які підтверджують вашу кваліфікацію та ділові якості, зокрема «керував», «контролював», «розробляв», тощо.

  • Навички: перш за все необхідно вказати навички, які важливі для отримання бажаної посади, конкретизувати знання своєї спеціальності, уміння користуватися комп’ютером, наявність посвідчення водія і з якого року. Цей пункт – один з найважливіших!

  • Мови: вказати назви та рівень володіння. Одна з мов обов’язково рідна.

  • Активність: вказується чим ще, крім навчання та роботи Ви займаєтеся, особливо якщо це у якійсь мірі допомагає підкреслити Ваші ділові якості, здатність до ініціатив та роботи в команді. Цей пункт може містити членство в професійних та громадських організаціях i т.п.

  • Особисті дані: дата народження, сімейний стан, особисті якості (перелік ділових якостей – 3-4 якості, найбільш вагомі для планованої посади).

  • Інтереси та захоплення слід згадувати лише в тому випадку, якщо вони пов'язані з бажаною роботою, або підкреслюють необхідні для неї якості.

  • Пункт «Рекомендації надаються на вимогу» використовуються лише у випадку наявності таких рекомендацій, або можливості їх отримати.

 

Бизнес-коучинг

Корпоративный коучинг

Разрешение конфликтов

Смена профессии

 

 

Поєднувати роботу і навчання встигають 28% молодих українців (графіка)

Лише половина випускників працюють за фахом

 

Експерти Міжнародного кадрового порталу hh.ua заявили, що основною причиною поєднання роботи і навчання українських студентів є економічний фактор.

 

Після впровадження болонської системи освіти, яка зобов'язує студентів бути присутніми на заняттях, ситуація не змінилася: більше половини українських спудеїв в той чи інший спосіб підробляють під час навчання.

Згідно з результатами дослідження, встигають поєднувати роботу і університет 28% молодих українців. Про те, що заробляти під час навчання немає сенсу сказали 30% респондентів.

Натомість, працювати, навчаючись за болонською системою, є можливим лише для 16 % студентів. Не можуть цього робити 41%, адже через пропуски нереально набрати достатню кількість балів, щоб отримати залік.

Більше чверті  опитаних (26%) сказали про те, що можливість працювати залежить від курсу навчання: після 3-го - знайти час легше. 17% шукають можливість тимчасової роботи під час канікул або в період, який виділений в навчальній програмі університету для практики. 

Найпопулярніші мотиви роботи під час навчання - отримання професійного досвіду та забезпечення додаткових витрат. Лише 16% доводиться повністю покривати своє навчання і проживання та поєднувати роботу з освітою.

17% молодих людей сказали, що робота заважає навчанню, тому вони пропускають заняття.

Щодо власного житла, то ним можуть похвастати лише 22% людей до 30 років, ще 14% виплачують кредит, купувати планують 28%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Діти вважають, що для успішного майбутнього знати українську обов'язково

90% респондентів вважають, що законодавча база не захищає інтереси молодих фахівців, 85% кажуть, що спеціалісти повинні мати пільги під час працевлаштування. Проте понад половина опитаних (61%) вважають, що студенти, які навчалися за державний рахунок, повинні відпрацювати кілька років за державним розподілом.

В опитуванні взяли участь 1278 респондентів з різних регіонів України, 86% - молодих людей віком до 30 років і 24% респондентів старших 30, пише hh.ua.

bottom of page